|
Rejestracja
Rekolekcje dla dziewcząt PDF Drukuj Email

Mogę poprowadzić rekolekcje w dowolnym Ośrodku Rekolekcyjnym z grupą ewangelizacyjną lub sam.

 


Rekolekcje

Z diecezji

 • Uwielbiajcie Pana. Ostatnie pożegnanie ks. Józefa Sondeja
  pogrzeb 11.JPG
  pogrzeb 13.JPG
  ks. jozef sondej.JPG

  „Najserdeczniej dziękuję Panu Bogu za powołanie mnie do życia w rodzinie polskiej, wierzącej, pracowitej, oraz za łaskę powołania mnie do kapłaństwa. Moim Rodzicom śp. Marcinowi Sondejowi i mojej Mamusi śp. Rozalii Popek dziękuję za trud wychowania mnie i posłania mnie po Szkole Podstawowej na dalszą naukę do Gimnazjum Państwowego w Rzeszowie przy ulicy 3 Maja (…). Dziękuję bardzo mojemu Rodzeństwu za jego poświęcenie dla mnie i ciężką pracę na roli, abym ja mógł się uczyć”. To fragment testamentu śp. ks. infułata Józefa Sondeja, który zmarł 28 lutego br. w wigilię swoich 101 urodzin. Jego pogrzeb, 5 marca, zgromadził blisko cztery tysiące osób.

  PATRIARCHA I CHRYSTUSIK

  Już pół godziny przed 12 wierni szczelnie wypełnili górny i dolny kościół Chrystusa Króla w Rzeszowie. Około dwustu osób nie zmieściło się do kościoła i stali na schodach i placu przed budynkiem. Mimo śniegu i deszczu cierpliwie uczestniczyli w liturgii. Dopiero pod koniec Mszy św. opady ustały. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W słowach wprowadzenia powiedział o smutku Kościoła rzeszowskiego z powodu śmierci wyjątkowego kapłana. – Jednocześnie ten Kościół wyraża swoją wdzięczność Panu Bogu za dobrego pasterza i duchowego przewodnika wielu pokoleń rzeszowian – dodał Ordynariusz Rzeszowski. W koncelebrze uczestniczyli także biskupi z Rzeszowa: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski, biskup zamojsko-lubaczowski – Marian Rojek, biskup pomocniczy z Przemyśla – Stanisław Jamrozek, emerytowany biskup pomocniczy z Sandomierza – Edward Frankowski, biskup pomocniczy kamieniecko-podolski – Jan Niemiec oraz ponad dwustu kapłanów. Homilię wygłosił emerytowany proboszcz rzeszowskiej katedry – ks. infułat Stanisław Mac. Określił ks. Józefa Sondeja patriarchą duchowieństwa rzeszowskiego. Podkreślił, że taki tytuł przysługuje mu, nie ze względu na sędziwy wiek, ale z powodu ojcowskiego serca. Kaznodzieja przypomniał szereg pięknych cech ks. Józefa: prawość, zatroskanie o ubogich, skromność, pokorę, pracowitość, rozmodlenie. – Nazywaliśmy go między sobą „Chrystusikiem”. Nie tylko dlatego, że był proboszczem parafii Chrystusa Króla. Raczej dlatego, że jego życie było oddane Jezusowi Chrystusowi.

  PATRIOTA PATRZY W NIEBO

  Po obrzędach Komunii św. krótkie przemówienia wygłosili: Wojciech Buczak - wicemarszałek województwa podkarpackiego. Zwrócił uwagę na patriotyczne zaangażowanie Zmarłego związane z jego osobistą działalnością w AK, a także edukację wielu pokoleń na tematy związane z historią Polski, w tym na temat Żołnierzy Wyklętych. W imieniu władz Rzeszowa ks. Sondeja pożegnał wiceprezydent Stanisław Sieńko. Przypomniał, że Ksiądz Infułat był Honorowym Obywatelem Rzeszowa. Podziękował Zmarłemu za wizję Rzeszowa, który powiększa swoje granice i ciągle się rozwija. Zapowiedział, że prezydent Tadeusz Ferenc wystąpi do Rady Miasta o nadanie jednej z ulic Rzeszowa imienia ks. Józefa Sondeja. Ponadto głos zabrali: Benedykt Popek – przedstawiciel mieszkańców Mazurów – miejscowości, gdzie urodził się ks. Sondej; Zdzisław Ruszel – przedstawiciel parafii Chrystusa Króla, oraz, w imieniu duchowieństwa, ks. Tadeusz Wyskiel – proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie. Wzruszające było wystąpienie ks. Józefa Łasicy – siostrzeńca ks. Sondeja. Opowiedział zebranym o ostatnich chwilach życia swojego wujka. – Patrzył w górę i się uśmiechał. Prawą rękę trzymał uniesioną. Potem uścisną dłoń każdemu z obecnych i udzielił błogosławieństwa. Godzinę później zmarł.

  UWIELBIENIE W BLASKU SŁOŃCA

  Po obrzędzie Komunii rozpoczęły się obrzędy pogrzebowe, którym przewodniczył bp Edward Białogłowski. Podczas śpiewu antyfony: „Niech aniołowie zawiodą cię do raju” księża przenieśli trumnę z ciałem ks. Sondeja do samochodu. Kolumna samochodów osobowych i specjalnie wynajętych autobusów MPK przejechała na cmentarz Wilkowyja. Tam trumna ze zwłokami ks. Sondeja spoczęła w kwaterze rzeszowskich księży, niedaleko grobu ks. Józefa Kapusty i ks. Walentego Bala. Pod koniec modlitw zmieniła się pogoda. Rozpoczęte wśród intensywnych opadów deszczu i śniegu uroczystości kończyły się w blasku słońca. Po złożeniu ciała do grobu członkowie zespołu muzycznego „Wieczory uwielbienia” z parafii Chrystusa Króla złożyli na grobie białe róże. Zespół zaśpiewał pieśń „Uwielbiajcie Pana wszyscy słudzy jego”. Również przedstawiciele neokatechumenatu wykonali jedną ze swoich pieśni. Członkowie tej wspólnoty już trzydzieści lat temu znaleźli gościnę w parafii Chrystusa Króla. Ich pieśń była wyrazem wdzięczności i wiary w zmartwychwstanie.

  PO PIERWSZE PARAFIA

  Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już 4 marca. We wtorek ciało ks. infułata Józefa Sondeja zostało uroczyście wniesione do kościoła pw. Chrystusa Króla. Trumnę z ciałem ks. Sondeja z budynku katechetycznego, w którym ostatnio mieszkał, nieśli jego następcy na probostwie: ks. Stanisław Zych i ks. Janusz Podlaszczak, a także proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie – ks. Franciszek Kołodziej oraz księża wikariusze. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny. W koncelebrze uczestniczyli także: abp Józef Michalik – metropolita przemyski, bp Jan Wątroba i bp Jan Niemiec. Homilię wygłosił ks. Ireneusz Folcik – emerytowany proboszcz parafii św. Józefa w Rzeszowie, w latach 1975 – 1995 duszpasterz akademicki DA „Wieczernik” przy parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie. W tym samym dniu o godz. 21.00 została odprawiona Msza św. w intencji ks. Józefa Sondeja, z myślą o tych osobach, którzy chcieli pożegnać Zmarłego, a nie mogli uczestniczyć w Mszy św. pogrzebowej. Mszy św. przewodniczył ks. Janusz Podlaszczak, a homilię wygłosił ks. Józef Zych. W Mszy św. uczestniczyli m.in. wikariusze parafii Chrystusa Króla i księża pochodzący z tej parafii. Dziękując wspólnocie parafialnej ks. Sondej napisał w testamencie: „Szczególną wdzięczność wyrażam Wam Drodzy, Kochani Parafianie, którzyście byli zawsze dobrzy dla mnie i wspieraliście mnie mężnie zawsze w trudnych dla mnie i dla Was przedsięwzięciach. Niech Pan Bóg Wam to wszystko wynagrodzi – proszę też o modlitwę za mnie po mojej śmierci”.

  ks. Tomasz Nowak

  Zdjęcia w poprzednim artykule

Ze świata

 • Kielce: ponad 28 tys. pacjentów pod opieką diecezjalnej Caritas
  Ponad 28,5 tysiąca pacjentów korzysta w ciągu roku z różnych form opieki Caritas Diecezji Kieleckiej. Są wśród nich podopieczni poradni i gabinetów, placówek dla niepełnosprawnych, hospicjów czy warsztatów terapii zajęciowej.
 • Gorzów Wlkp.: Integracyjne „Kaziuki” w szkole im. Ambasadorów Praw Człowieka
  Spotkanie z kresowianami, patriotyczne rozmowy, pieczenie wileńskich pierników, regionalne pieśni i tańce złożyły się 5 marca na święto „Kaziuków” w Zespole Szkół nr 14 im. Ambasadorów Praw Człowieka w Gorzowie Wielkopolskim. W placówce, której dyrektorem jest Teresa Byczkowska, kształci się około 200 niepełnosprawnych uczniów.
 • Sandomierz: diecezjalny finał Olimpiady Teologii Katolickiej
  W Sandomierzu odbył się 5 marca br. finał diecezjalny XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Wzięło w nim udział 30 finalistów etapów szkolnych. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła”. Troje pierwszych uczniów reprezentować będzie diecezję w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w kwietniu br. w Łomży.
casus telefon
casus teleon
casus telefon
casus telefon