|
Rejestracja
REKOLEKCJE DLA DZIEWCZĄT 12-14 WRZESIEŃ 2014r. RZESZÓW PDF Drukuj Email

Rekolekcje dla dziewcząt odbędą się u sióstr Sercanek w Rzeszowie ul. Dojazd Staroniwa 7. Rekolekcje na temat: "BUDOWAĆ NA SKALE" poprowadzi ks. Łukasz Leśniak i s. Liliana. Rozpoczęcie w piątek o 16:00, zakończenie w niedziele o 12:00. Zapisy u s. Liliany pod nr tel 503 644 605

 

Rekolekcje

Z diecezji

 • Nie uchylał się od trudu miłości . Ksiądz Józef Sondej
  ks. jozef sondej 16.JPG

  Jeszcze 24 lutego br. uczestniczył w sesji okolicznościowej poświęconej abp. Ignacemu Tokarczukowi na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. Razem z bp. Edwardem Frankowskim wspominał Arcybiskupa Przemyskiego. Po powrocie do Rzeszowa przewrócił się i uderzył w głowę. Został przewieziony do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Zmarł w otoczeniu krewnych cztery dni później – 28 lutego o godz. 20.05. 1 marca ks. infułat Józef Sondej skończyłby 101 lat.
  Niemal do dostatnich dni życia aktywnie uczestniczył w wydarzeniach diecezji rzeszowskiej. Był obecny na wszystkich uroczystościach związanych z życiem diecezji i miasta Rzeszowa. 18 stycznia br. uczestniczył w uroczystości nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” m.in. ks. Ireneuszowi Folcikowi, który w latach 1975 – 1995 pełnił obowiązki duszpasterza akademickiego DA „Wieczernik” przy parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie. Rok temu, podczas Mszy św. jubileuszowej, to ks. Folcik wygłosił homilię poświęconą ks. Sondejowi. Puentując poszczególne etapy długiego życia Jubilata zwrócił uwagę na jego autentyczną i pełną zaangażowania odpowiedź na dar powołania kapłańskiego. Wyjaśnił też fenomen jego dobrej i uśmiechniętej twarzy: „Zawsze ma piękną twarz ten, kto żyje w zgodzie z własnym sumieniem i nie uchyla się od trudu miłości”. Podsumowując aktywność ks. Sondeja powiedział: „Słowo „emeryt” jest w stosunku do ciebie zupełnie nie adekwatne. Ty jesteś młodzieńcem, zaangażowanym we wszystkie sprawy Kościoła, Ojczyzny i poszczególnych ludzi”. Właśnie to zaangażowanie zjednało mu oddane grono wiernych parafian, uczniów, studentów, przyjaciół i współpracowników na każdym etapie życia.
  Ksiądz Józef Sondej urodził się 1 marca 1914 r. w Mazurach. Po maturze w rzeszowskim gimnazjum wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, gdzie 25 czerwca 1939 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach pracował jako wikariusz we Frysztaku (1939-1945), Strzyżowie (1945-1949), Rzeszowie (1949), Jarosławiu (1949-1955). Od 1955 do 1994 r. pełnił obowiązki proboszcza parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie. W 1993 r. został mianowany protonotariuszem apostolskim (infułatem). W 1995 roku otrzymał od samorządu rzeszowskiego tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. W 2008 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. (tn)

  Na zdjęciu ks. Józef Sondej i bp Jan Wątroba na Mszy św. w kościele farnym w Rzeszowie 11 listopada 2014 r. (tn)

Ze świata

 • Metropolita Makary tymczasowym zwierzchnikiem Kościoła autokefalicznego na Ukrainie
  Metropolita lwowski Makary (Małetycz) został strażnikiem Tronu Metropolitalnego Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP). Wyboru dokonali 27 lutego hierarchowie tego Kościoła zgromadzeni na nadzwyczajnym Soborze Biskupim w Tarnopolu. Będzie on tymczasowo kierował tą wspólnotą wyznaniową po śmierci jej dotychczasowego zwierzchnika, metropolity Metodego, który zmarł 24 bm. w wieku niespełna 66 lat.
 • Komendant watykańskiej żandarmerii o bezpieczeństwie papieża
  Groźba zamachu ze strony tzw. Państwa Islamskiego w Watykanie istnieje, nie jest to jednak jednoznaczne z planowaniem konkretnych ataków. W ten sposób o bezpieczeństwie papieża i spotykających się z nim pielgrzymów mówi komendant watykańskiej żandarmerii gen. Domenico Giani.
 • Bp Janiak: wolność trzeba bardzo cenić
  - Wolność trzeba bardzo cenić, ona sama do nas nie przyszła, ona została okupiona krwią - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Świętej Rodziny w Kaliszu. Po Eucharystii uczestnicy przeszli w marszu pamięci do Ogrójca Ojców Jezuitów, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem pomordowanych w Katyniu.
casus telefon
casus teleon
casus telefon
casus telefon